Young Independence County Elections

Nominations are now closed for the County Chairman positions.
We have four county elections taking place.
 
Eastern RegionNorfolk
Jack Smith and Peter Bush are to compete for the role of Norfolk County Chair, please read their statements here:
Proposer: Mollie Banham, Seconder: Kieran Parker
Proposer: Michael Hollins, Seconder: Sarah Curtis
 
 North WestLancashire
Liam Clark and Max Lake are to compete for the role of Lancashire County Chair, please read their statements here:
Liam Clark’s statement is pending.
Proposer: Imogen Thomas, Seconder: Lee Entwhistle
Proposer: Thomas Richardson, Seconder: John Wells
 
 North WestCheshire
George Shepley and David McClure are to compete for the role of Cheshire County Chair, please read their statements here:
Proposer: Chloe Prior, Seconder: Dan Jones
Proposer: Luke Thompson, Seconder: Matthew MacKinnon
 
Scotland – Lothian
Nathan Somerville and Jordan Cavell are to compete for the role of Lothian County Chair, please read their statements here:
Proposer: Blake Moore, Seconder: Oluf Marshall
Proposer: Finlay Young, Seconder: Ruaidhri McKim
 
Campaigning for these County Elections listed above has now begun.  The timetable for voting is below, details on how to vote will be released via email closer to the time.
 
Election Timetable:
Sunday 28th Midday – Voting Opens
Tuesday 20th Midnight – Voting Closes
Wednesday 1st 8PM – Results Announced
 
Congratulations to the following candidates who have been returned as County Chair’s unopposed:
 
Eastern
Essex Harry Mason
Hertfordshire Michael Hollins
Suffolk Daniel Tyler

 

East Midlands
Derbyshire Kirk Kus
Leicestershire Chris Simpson

 

London
North West & Central Nick Sundin
North East Mitchell Goldie
South West Alexander Balkan

 

North West
Greater Manchester Nicholas Godleman
Merseyside Matthew Cassidy

 

Northern Ireland
East Ellis Hanna

 

Scotland
Grampian John Stephen
Central Jack Jardine
Strathclyde Matt Williams
Tayside Chloanne Dodds
Fife Jack Neill

 

South East
Berkshire Victoria Patey
Hampshire William Tuckwell
Easy Sussex Sebastian Norton

 

South West
Cornwall Jack Buckley
Devon Merrick Rayner
Gloucestershire Matt Pitts
Somerset Aaron Foot

 

Wales
Mid & West Wales Mark Norton
South Wales Central Thomas Turton

 

Yorkshire & The Humber
South Yorkshire Ross Atkinson